Strona główna img Aktualności img II Konferencja Młodych Księgowych toruńskiego Oddziału SKwP

II Konferencja Młodych Księgowych toruńskiego Oddziału SKwP

W dniu 28 listopada 2017r. odbyła się już druga edycja Konferencji Młodych Księgowych toruńskiego Oddziału SKwP. W tym roku mieliśmy okazję gościć przedstawicieli naukowych toruńskich uczelni oraz przedstawicieli świata biznesu i administracji publicznej. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu reprezentowali prof. Aldona Glińska - Neweś Prodziekan ds. Współpracy z Zagranicą i Rozwoju, dr Aleksander Zawadzki, dr Ewa Chojnacka, mgr Urszula Wolszon Opiekun Koła Naukowego Rachunkowości. Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu reprezentował dr Maciej Tokarski.   Wśród gości znalazła się także Pani Alina Lipka Zastępca Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Toruniu, Pan Dariusz Kordulasiński Prezes Spółki Akrosoft oraz Pani Ewa Sajewska opiekuna Koła Rachunkowości w  Zespole Szkół Ekonomicznych. Nie zabrakło również przedstawicieli władz naszego Oddziału Prezesa Pana Jerzego Czechowicza i członka Zarządu Pana Piotra Geras.Oprócz zaproszonych gości wśród widowni znaleźli się przedstawiciele Klubu Młodego Księgowego, studenci Koła Naukowego Rachunkowości UMK w Toruniu oraz studenci WSB w Toruniu, a także uczniowie z ZSE w Toruniu. Moderatorem Konferencji była Dyrektor Oddziału Pani Anna Chrzanowska.

Konferencja składała się z trzech paneli tematycznych, w których łącznie zaprezentowało się 10 uczestników z 9 referatami. Wszystkie prace zostały wcześniej zaakceptowane przez Komisję w skład, której wchodzili: biegli rewidenci Panie: Maria Zawal, Katarzyna Kowalczyk, Magdalena Boś-Pakulska, doradca podatkowy i radca prawny pan Paweł Celiński oraz z-ca dyrektora Oddziału ds. nadzoru pedagogiczngo Pani Joanna Rucka.  Komisja bacznie czuwała nad przebiegiem konkursu.  Po zaprezentowaniu swojej pracy każdy z uczestników odpowiadał na pytania Komisji.  

 W pierwszym panelu uczestnicy pokazali, że podatki im niestraszne. Jako pierwsi zaprezentowali się przedstawiciele WNEiZ UMK w Toruniu Marta Więzowska oraz Krystian Wodniak. Temat ich pracy to: „Kryptowaluty w świetle polskiego prawa podatkowego – z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego”. Następna uczestniczka również z UMK w Toruniu to Magdalena Krajewska. Temat pracy: „Jednolity Plik Kontrolny w kontekście podatku VAT.” Kolejnym prelegentem był Patryk Cholewinski obecny po. Prezes KMK. Temat pracy: „Komu jest potrzebny Jednolity Plik Kontrolny?” Panel rachunkowości podatkowej zakończyła tegoroczna absolwentka WNEiZ UMK w Toruniu Marta Zielińska, której temat pracy brzmiał „Sankcje w VAT a odpowiedzialność księgowych”.

Drugi panel tematyczny dotyczył etyki zawodowej, a zaprezentowały w nim się Karina Barańska z UMK. Temat pracy: „Etyka zawodowa a rachunkowość kreatywna w praktyce gospodarczej.” A także przedstawicielka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu Paulina Ostrówka. Temat pracy: „Edukacja w zakresie etyki na kierunku finanse i rachunkowość WSB w Toruniu." Studentki udowodniły, że warto być uczciwym i dobrym księgowym.

W ostatnim panelu studenci skupili się na rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Jako pierwsza zaprezentowała się studentka WNEiZ UMK w Toruniu Aleksandra Barandziak. Temat pracy: „Leasing w ujęciu bilansowym i podatkowym.” Kolejną uczestniczką była studentka UMK w Toruniu Daria Miścikowska. Temat pracy: „Nowy wzór sprawozdania finansowego dla organizacji pozarządowych.” Ostanie wystąpienie należało do studentki WNEiZ Natalii Niścigorskiej. Temat pracy: „Inwentaryzacja jako podstawa weryfikacji majątku przedsiębiorstwa.”

Wszystkie prace i wystąpienia były na bardzo wysokim poziomie co wywoływało spore i ciekawe dyskusje pomiędzy prelegentami, Komisją oraz zaproszonymi gośćmi. Po burzliwych obradach Komisji zostali wyłonieni zwycięzcy. W panelu rachunkowości podatkowej wygrali przedstawiciele WNEiZ Krystian Wodniak oraz Marta Więzowska, którym kryptowaluty nie straszne. W panelu Kodeksu Etyki Zawodowej zwyciężyła studentka WNEiZ Karina Barańska. Natomiast w panelu rachunkowości bilansowej zwyciężyła studentka WNEiZ UMK w Toruniu Aleksandra Barandziak, której rozróżnienie leasingu operacyjnego od finansowego nie sprawia problemu.

Wszyscy uczestniczy otrzymali ciekawe nagrody, których fundatorami było Wydawnictwo Rachunkowość, Spółka Akrosoft oraz SKwP o/o w Toruniu. Patronat medialny nad Konferencją objął Świat Księgowych.  Dziękujemy naszym fundatorom i patronom za wsparcie naszego wydarzenia.

Konferencja Młodych Księgowych to niesamowite spotkanie studentów i absolwentów toruńskich uczelni z praktykami w dziedzinie rachunkowości i podatków. Dzięki temu wydarzeniu można dostrzec jak studenci postrzegają pewne aspekty rachunkowe czy też podatkowe w odróżnieniu od praktyków oraz daje ono możliwość wkroczenia młodym księgowym do praktycznego świata rachunkowości.

Do zobaczenia w kolejnej edycji Konferencji.

 

Newsletter

Aby otrzymywać informacje o nowościach prosimy podać adres e-mail:
© 2018 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Okręgowy w Toruniu. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka plików cookies | Regulamin